Сабақтың тақырыбы: Реттелмеген қиылысулар
Сабақтың мақсаттары:
1.
Білімділік: Оқушыларға жолда жүру ережесін үйрете отырып олардан
алған білімдерін пысықтау.
2.
Дамытушылық: Өз ойларын ашық айтуға, көше тәртібі белгілерін жатқа
айтуға дағдыландыру.
3.
Тәрбиелік: Оқушыларды мейірімділікке, байқағыштыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: бағдаршам,
суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Арманға алда күткен асығармыз
Біз қалай толқын айтпай басылармыз.
Жол жүру ережесін жақсы біліп
Сақтыққа тұра алатын жас ұланбыз!
Жалғайтын достастырып бар елменен
Жолдардан тұрады ғой әлем деген.
- Реттеуші деген кім?
- Реттеуші алғаш үлкен қалаларда пайда болған, яғни оның негізгі міндетті
көшедегі қозғалысты реттеу. Оны реттеу үшін ол жезл деген құралды пайдаланды.
Көпшілік оны «ала таяқ» деп те атайды.
Жұмбақ жасыру.
1. Жоқ өзінде бас та, ауыз да, құлақ та,
Бақылаған үш көзі бар бірақ та.
(Бағдаршам)
- Кейін реттеушінің орнына бағдаршам пайда болды.
- Бағдаршам қалай пайда болды?
- Алғашқы бағдаршам темір жол бойында пайда болды. Оны ойлап тапқан
адамның есімі тарихта сақталмаған. Ал оны көше қозғалысына ыңғайлап, қайта
жасаған ағылшын инжинер - механигі Д. Найт болатын. Ол 1868 жылы Лондондағы
парламент үйінің алдына бағдаршам орнатты. Апарат ортасына газды шам орнатылды.
Өкінішке орай, газ жарылып кезекте тұрған полицей қаза болды. Содан бағдаршам
жарты ғасыр бойы ұмыт болды. Тек 1914 жылы Американың Кливлену қаласында
сосын Нью - Йорк қалаларында қайтадан пайда болды. Бұл жолы екі түсті қызыл,
жасыл электр бағдаршам болды. Ал 1918 жылдан бастап үш түс қолданыста
болды. Кеңес одағы бойынша алғаш рет бағдаршам Мәскеу қаласында 1924 жылдан
Кузнецкі көпірі мен Петровка көшелерінің қиылысынан орын алды. Қазіргі заманның
талабына сай жаңа технологияның дамуына байланысты реттеушіні бағдаршам
алмастыруда. Олай болса балардың бағдаршам туралы не білетіндерін тыңдайық
Қызыл жарық: Қызыл жарық жанғанда,
Қалт тоқтай қал табанда.
Сары жарық: Сары шамы жағылса,
Сақ абай бол барынша!
Жасыл жарық: Жасыл жарық – жол ашық,
Зымырай бер бел асып
Барлығы:
Ирек - ирек көшелер,
Көше деген мың ирек.
Қиындыққа әйтседе
Үйренесің біртіндеп.
Барар жерге асықпа,
Бәйге алмайсың бұрын кеп.
Тапсырма.
1. Реттеуші деген кім, оның қызметі қандай?
2. Егер реттеуші таяғын жоғары көтерсе не істеу керек?
3. Қандай жағдайда жүргіншінің жүруіне болады?
4. Егер бағдаршам жұмыс істеп тұрса, реттеуші бағыт көрсетіп тұрса, кімге
бағыну керек?
Есіңде болсын!
Өткелі жоқ жерден өтуге болмайды.
Көшенің қиылысына келгенде, екі жағыңа назар аудар, жасыл жарықтың жануын күт.
Көшенің арғы бетіне жүгіріп өтуге болмайды.
Көшенің арғы бетіне жолдың қақ ортасынан өтпе.
Көше қиылысында тоқтау сызығы болады. Осы жерде тұрып бағдаршам белгісінің
жануын күт.
Автобусты артқы жағынан айналып өт. Жолда келе жатқан машина көрінбесе, онда
екі жағы бірдей көрінетін жолды таңда, сол жерден өт.
Жаяу жүргіншілер жаға жолдың оң жақ қапталымен жүруге тырысу керек.
Егер велосипедпен жүрсең, жолда жүруге ережелерін білетінің, туралы куәландырылған
қағазың болуы тиіс.
- Велосипедпен неше жастан бастап жолмен жүруге болады. (сұрақ)
- Жол бойында 14 жасқа толған балаларға ғана болады.(жауап)
Жол бойына коньки, шаңғы доп теппе.
Көліктің артына жармаспа.
Қалтарыстан шыға келме, өміріңе қауіпті.
Жаға жолмен ғана жүруге болады, машина жолымен жүруші болма.
Жол көлік оқиғасын кезінде полиция бөліміне хабарлас.
Жарақат алғандарға алғашқы дәрігерлік жәрдем көрсет.
Жол белгілерін ажырата білген жөн.
Қорытынды.
Біздің қалаларымызда, сол сияқты ауылды жерлердің бәріне ортақ жол қатынасы
енгізілген. Бұл ережені оқушылар, үлкендер де барлық жүргіншілер, көлік
жүргізушілері бұлжытпай орындалуы керек. Жол заңы дұрыс жүріп, абай болуды
талап етеді. Жол тәртібін бұзбаңдар, жол тәртібін бұзғандықтан кейбіреулер
машина дөңгелегіне ілініп қаза тауып, кейбіреулері жарақат алады. Жол тәртібін
білейік, есен - аман жүрейік!