"Ақмола облысы білім басқармасының Есіл ауданы бойынша білім бөлімі Московский ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Московское отдела образования по Есильскому району управления образования Акмолинской области"

СоцСети

    

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы.

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Жердегі климаттық өзгерістер

Мектеп:Ақмола облысы«Есіл ауданының білім беру бөлімі Московский орта мектебі» КММ

 

Мұғалімнің аты-жөні: Баймурзина Балзада

Кенжегалиевна

 

Күні: 

 

Сынып: 7 «Б»

Қатысқандар: 12

Қатыспағандар:  0

 

Сабақтың тақырыбы:

Д.Дефо «Робинзон Крузо» романы (үзінді)

 

Оқу мақсаты:

7.Т2. Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау.

7.А6. Кесте, диаграмма, шартты белгілер, суреттер мен сызбаларда берілген ақпаратты сипаттау.

7.ТБ2. Жазба жұмыстарында ыңғайлас, қарсылықты, түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру.

 

Ойлау дағдыларының деңгейі:

Білу, түсіну және қолдану

 

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың барлығы орындай алады:

Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, ақпараттың өзектілігін анықтайды.

Оқушылардың көбі орындай алады:

Жердегі климаттық өзгерістер туралы сөздер мен сөз тіркестерін, сөйлемдерді айтады

Кейбір оқушылар орындай алады:

Белгілер арқылы ақпараттарды сипаттап әңгімелейді.

 

Бағалау критерийі:

  • Мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді.
  • Ақпараттың өзектілігін анықтайды.
  • Органайзерлер бойынша берілген ақпараттарды сипаттап әңгімелейді.
  • Сөздер мен сөз тіркестерін айтады, сөйлемдер құрастырады.

 

Тілдік мақсаттар:

Негізгі терминдер менсөзтіркестері:

Кеме, ғажап оқиға,  теңізді сүюші, арал, басты кейіпкер, матрос, жылқының жарты бағасы, кітаптың  құны.

Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл:

Робинзон кім болған?

Ол қайда тұрды?

 

Құндылықтарға баулу:

Еңбекқорлық, төзімділік, қиындықтан  жол табу.

 

Пәнаралық байланыс:

География,  Тіршілік көздерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету

 

Тақырып бойынша алдыңғы білім:

«Уақыт – ұлы күш» эссесі

«Автор орындығы» стратегиясы бойынша тексеріледі.

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың барысы:

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

 

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

9 минут

Сәлемдесу. Ынмақтастық атмосферасын құру.

Ынтымақтастық атмосферасын құру үшін оқушылар  ортаға шығып бір – бірінің қолын ұстап,  бір – біріне сәттілік тілейді.

Қайырлы күн, достым,

Қуанышты күн болсын.

Бүгінгі күніміз

Сәттілікке толы болсын!

 

Топқа бөлу. «Пазл жинау»

Екі топқа бөлінеді. І топ КЕМЕ пазлын жинайды.

                  ІІ топ  ПАЛЬМА ағашының пазлын жинайды.

 

Алдыңғы білімді тексеру:

«Уақыт – ұлы күш» эссесі

«Автор орындығы» стратегиясы бойынша тексеріледі.

Қима суреттер

 

 

 

 

 

https://www.decorel.by/wp-content/uploads/2015/11/06346.jpghttp://www.firsthdwallpapers.com/uploads/2013/08/Island_Palms_Madagascar.jpg

 

Сабақтың ортасы

23 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
  Овал: еңбекқор
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І.Ой шақыру.

Ұ.Жердегі климаттық өзгерістер тақырыбын ашу үшін оқушылар табиғат құбылыстарының әртүрлі дыбыстарын тыңдайды. Тыңдай отырып дәптерлеріне  ненің дыбысын естігендерін жазып отырады.

Жауынның дыбысы.

Желдің дыбысы.

Судың дыбысы.

 

Жетек сұрақтар арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашып аламын.

  1. Қандай сөздер жаздыңдар?
  2. Естіген дыбыстарың қандай тақырыпқа жатады?
  3. Бүгінгі сабағымыз не туралы немесе кім туралы болуы мүмкін?

 

ІІ. Мағынаны тану.Қалыптастырушы бағалау.  (Смайликтер таратылып беріледі)

 

МК.Презентация бойынша Д. Дефоның «Робинзон Крузо» романы, басты кейіпкері туралы ақпаратпен танысады.

 

Жинаған пазлдары бойынша суреттің жаңа сабаққа қаншалықты қатысы бар екенін оқушылар айтады.

Кеме -  Робинзонның теңіздегі көлігі.

Пальма ағашы – Робинзон жалғыз қалған аралдағы тропикалық ағаш.

 

Т. «Джигсо» стратегиясы.

Топта әрқайсысы өз бетімен оқиды, топта талқылайды. Содан кейін әр топтан бір оқушы келесі топқа барып мәтіннің мазмұнын әңгімелейді.

 

І топ мәтіннің бірінші абзацын оқиды.

1719 жылы Лондонның әдебиет әлемінде бір ғажап оқиға болды: дүкендерге Даниель Дефоның «Робинзонның өмірі және таңғажайып хикаялары» атты романы түсті. Кітаптың құны ер адамның костюмі немесе жылқының жарты бағасымен бірдей болса да, оны тез арада сатып алды. Сол кезден үш ғасыр өтсе де, Робинзонның тарихы әлі күнге дейін оқырмандарды қызықтырады. Ал Робинзонның таңғажайып тарихының реальдық деректі негізі бар екенін көп адамдар біле бермейді.

ІІ топ мәтіннің екінші абзацын оқиды.

Даниель Дефоның ең жақсы романының жазылуына себеп болған шотландық моряк Александр Селькирктің өмірінде болған оқиға.Жастайынан теңізді сүюші Александр Силькирк қарақшылардың кемелерінде матрос болып жүрген. 1704 жылықазан айнда Селькирк капитанмен ұрысып, Мас – а-Тьеррааралындақалады. Сол аралда Селькирк 4 жыл 4 ай тұруға мәжбүр болады. Дефоның кейіпкері аралда 28 жыл өмір сүрді.

 

Ж. «Әріптестер» стратегиясы

Әр оқушыға мәтін бойынша не жауабы бар, не сұрағы бар қағаз беріледі. Оқушылар сынып ішінде алмасып, сәйкес сұрақ пен жауапты іздейді.

Даниель Дефо кім?   

Даниель Дефо  - ағылшын жазушысы.

«Робинзон Крузо» романы қашан шықты?

«Робинзон Крузо» романы 1719 жылы жарық көрді

Романның жазылуына себеп болған адам кім?

Романның жазылуына себеп болған шотландық моряк Александр Силькирк.

Александр аралда қанша жыл өмір сүрді?

Александр аралда 4 жыл 4 ай тұрды.

Дефоның кейіпкері аралда қанша жыл тұрды?

Дефоның кейіпкері аралда 28 жыл өмір сүрді.

Кітаптың құны қанша болды?

Кітаптың құны ер адамның костюмі немесе жылқының жарты бағасымен бірдей болды.

Т. «Дара диаграмма»І топ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Овал: шебер                                                                                

 

 

 
  Овал: төзімді
 

 

 

 

 

 

ІІ топ«Коллаж әңгіме» Сериялы суреттерді ретімен, қойып әңгімелеу. (постерге жабыстыру)

 

D:Мои рисунки7.jpghttp://commentairecompose.fr/wp-content/uploads/2013/06/corrige-question-sur-corpus-L-bac-francais-2013.jpg

 

ОНЗН

Т.  «Коллаж әңгіме»

Сериялы суреттерді ретімен, қойып әңгімелеу. (постерге жабыстыру)

І топ. Қазіргі уақыттағы табиғат апаттарынан сюжетті суреттер.

http://alashainasy.kz/userdata/ATN_6800.JPGhttp://old.el.kz/m/photos/get_image/file/fbcfa6c79489b1ba96d338fcf204b83d.jpghttp://qamshy.kz/public/img/previews/576e07990aff5288px-201007151135436406250_0.jpg

 

ІІ топ. «Робинзон Крузо» романынан

 

 

       
 
   
 
 
  Овал: еңбекқор
 

 

Овал: шебер 

 

 
  Овал: төзімді
       
 
   
 
 
  Овал: еңбекқор
 

Овал: шебер 

 

 
  Овал: төзімді
 

 

       
 
   
 
 
 
 

 

 

 

Овал: ізденімпаз                                          

 

 

 

 

 

ОТ. Берілген сөйлемдерге салалас құрмалас сөйлемнің тиісті шылауын қойып жазыңдар.

Д. Дефо – ағылшын жазушысы ....  «Робинзон Крузо» романын жазған.

бірақ

Александр шотландық моряк, .... ол аралда 28 жыл өмір сүрді.

және

Суға түскенде абай бол .... қауіпсіздік ережесін сақта.

бірақ

 

Александр жасынан теңізді сүйді .... қарақшылар кемесінде матрос болып жұмыс істеді.

және

Көктемгі су тасқыны кезінде көп жерлер суға кетті, .... құтқарушылар уақытында көмекке келді.

және

Александр Силькирк жастайынан теңізді сүйді .... кемеде матрос болды.

бірақ

Жазда барлығы суға шомылады, ....қауіпсіздік ережесін сақтай бермейді.

және

 

 

Әуен

 

 

 

 ҚБ

 

 

 

 

 

 

презентация

 

 

 

 

Қима қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

үлестірмелер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту жаттығуы

Теңіз толқиды  «1» ,

Теңіз толқиды «2»,

Теңіз толқиды «3»,

Біз жинаймыз күш.

 

 

 

 

 

 

 

Постер

 

 

 

ҚБ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ

 

 

 

 

Сюжетті суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ

C:Users2053Desktopсмайликискачанные файлы.jpg

C:Users2053Desktopсмайликисмай 33.gif

 

 

 

 

Қима қағаздар

Сабақтың соңы

Т. « 5 – 5 – 1» стратегиясы

Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем жазады. Одан кейін сол 5 сөйлемдерін 5 сөзге қысқартады. Соңында олар бес сөзді 1 сөзге қысқартады. Сол түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі.

 

Лондон дүкендерінде1719 жылы «Робинзон Крузо» романы сатыла бастады.

Роман өте қызықты болған соң, тез сатылып кетті.

Басты кейіпкерінің прототипі - Александр Силькирк.

Александр – шотландық моряк болған.

Робинзон - шыдамды, еңбекқор, тапқыр адам.

 

Роман, қызықты, Александр, моряк, еңбекқор.

 

Еңбекқор.

 

Үйге тапсырма:    Кейіпкерге хат жазу

 

 

 

Рефлексия

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 минут

 

 

https://lh5.googleusercontent.com/O-Xbk7Ky51pY1wRo8eTZ4QQjaSbxPprmYbjHWydS7cP7jyGMiDjcLvYZdMpK1xGF-YMvA2dOdpOf41eChct6zDmgggXjj3qnJY4rAfOOG-MQdhvAMmGIFZPHTPB2V2DTSY2ibmeSB0o

 

бағалау

дескриптор

балл

  • Мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді.

 

1

Әуенді тыңдай отырып сөздер мен сөз тіркестерін жазу

1

Мәтінмен жұмыс

2

Сұрақ - жауап

1

Органайзерлер бойынша берілген ақпараттарды сипаттап әңгімелейді.

2

Топтастыру жұмысы, сипаттау

2

Сөздер мен сөз тіркестерін айтады, сөйлемдер құрастырады

3

Сөйлемдерді толықтырып жазады.

2

 

8

 

 

 

Барлық балл – 8

7-8 балл – «5»

5-6 балл – «4»

3-4 балл – «3»

 

Кері байланыс

 

Оқушы-

ның тегі, аты

Әуен бойынша сөздер мен сөз тіркестерін жазу

Мәтінмен жұмыс

Сұрақ -жауап тапсырмасы

Топтастыру жұмысы, сипаттау

Сөйлемдерді толықтырып жазады

Барлық балл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңартылған күні: 31.01.2019 08:12
Құрылған күні: 31.01.2019 08:12

Текст