Физика
сабағында ойын
элементтерін кіріктіре
отырып шығармашыл тұлғаны қалыптастыру
Қазіргі кезеңде әлі де болса, орта мектеп оқушыларының
білімдерінде формализмнің элементгері кездесуде. Физика пәнін игеру, олар үшін тек
кітап материалын оқу ғана болып отыр. Шын мәнісінде, физика пәнінде оқушылар табиғат зандарын оқып, білуі
тиіс.
Окушьшарға нақты мысал келтіре отырып, олардың
алған білімдері маңызды практикалык мәселелерді шешуге қажет екендігін түсіндіру керек.
Окушылардың білімнің өмірлік маңызын түсінуі, теория мен практиканы тығыз байланыстырады, пәнге ынтасын арттырады, оқушылар біліміңдегі формализм элементтерін
жояды.
Оқушылардың білімге ынтасының болуы, олар-дың
сабақтағы белсеңділігінің артуына білім сапасының жоғарылауына,
білім алудың пайдасын түсінудің қалыптасуына
мүмкіндік береді, жалпы айтқанда оку процесінің деңгейін көтереді. Білім
берудің қүрылысын, оқушылар мұғалім койған
мақсаттарды түсінетіндей, қабылдайтындай етіп құру керек және оқушы
мұғалім қойған мақсатты белсенді жүзеге асырушысы болуы тиіс.
Оқушылардың білімге ықыласын, ынтасын, қызығушылығын арттырудың ең жақсы
жолының бірі — сабақта ойындарды қолдану. Ойын, білім алу,
еңбек ету — адамның негізгі қайраткерліктері. Ойын - әркашан кішкене білім, кішкене білім бола отырып,
баланы білім алуға, еңбекке
дайыңдайды. Ойынды алданыш және көңіл көтеру деп ойлайтындар қателеседі.
Кейбір педагогтар мен психологтардың мектеп жа-сындағы балалар, ойын
жасынан өтіп кетті, — деуі бекер. Ойындағы
оқиға-жайлар сабаққа әр қилылық нәр береді, сабақты қызық етеді, оған эмоциялық
бояу береді.
Мектепте балалар сабақ үстінде
бір-бірімен сөйлеспейді. Балалар сөйлескен
жағдайда, ол тәртіпті бүзған болып есептеледі, мұғалімнен ескерту алады. Ойын жағдайын балалар сабақ барысында бір-бірімен
ақпарлармен алмасатындай,
ақылдасатындай, бір-біріне дәлелдей
алатындай, бір-бірін бағалайтындай етіп, ұйымдастыру керек. Ойыңдар
қолданылған сабақтарда оқушылар белсенділік
көрсетеді. Бұлай болу барлық ойынға тән нәрсе, оның топтық түрде өтуіне байланысты. Топтық түрде сабақтағы білім алу, традициялык
білім беру «мұғалім — оқушы» өрнегін күрделендіреді. Яғни, өрнек былай
күрделенеді: «мұғалім — топ — оқушы», бұдан келесі өрнек туындайды: «оқушы —
оқушы». «Оқушы — оқушы» жүйесінде «топ-оқушы», «оқушы — топ» өрнектері өздігінен туындап жатады және оқушылар білмейтіндерін көрсетуге тырыспайды. Балалар бір-бірінің ойларымен пікірлерімен алмасады,
дәлелдейді, қателеседі, өз ойларын ортаға салады, негіздейді, есеп
жауаптарын бірге шешеді, тексереді, қателерін түзейді т. с. с. Ойын барысындағы пікірлер алмасу нәтижесінде, оқу материалдарын жылдам және жақсырақ игереді,
қиындықтарды бірге шешеді. Мұндай жағдайда,
барлық балалар алға жылжиды, білімдері терең балалардың тежелмеуін, білімі төмен балалардың алға ұмтылуына мүмкіндік береді.
Физика сабақтарында ойынды
ұйымдастырғанда оқушьілар бір-біріне
көмектесетіндей, бір-бірімен бірігетіндей
жағдай жасау керек. Сонда сабақ тек білім беру қызметін ғана емес,
тәрбиелеу қызметін де атқарады. Мұңдай сабақтардың өтілуі нәтижесінде оқушы-ларда бір-бірімен сөйлесе білу мәдениеті,
тәртіптілік, топқа және бір-біріне
жауапкершілік сезімінің болуы,, менмендік және жалқаулықтан безу
қасиеттері қалыптасады.
Атақты француз ғалымы Луй де
Брайль былай дейді: «ең қарапайым мәселені қозғайтын ойындардың өзінде ғылыми
жұмысқа ұқсас жалпы элементтер көп кездеседі. Екі жағдайда да (ойын мен ғылыми жұмыс) ең бастысы койылған мақсаттың болуы, сонан
соң қиындықтың болуы, оны жеңу, жаңалықты ашу қуаныш. Міне, сондықтан да, бар
адамдарды, жасына карамастан, ойын өзіне тартып тұрады.»
Мұғалімнің ең басты мақсаты — сабақ мақсаты мен қолданылатын ойынның мақсатын ескере отырып, сабақтар мен сыныптан тыс сабақтарда, оны орынды
қолдана білу. Оқушылар
мен мұғалімнің ойынға ынтасы болған жағдайда
ғана, ойын жүруі мүмкін. Ешқандай ойынды формалды ойнауға болмайды. Әрбір дидактикалық ойынға, бір жағынан дидактикалық есептерді шешу тән,
мысалы: затқа немесе құбылысқа
жалпы сипат беру, олардың ерекшеліктерін табу сияқты жүмыстар,
оқушыларды үқсастықты, айырмашылықты т.с.с. қүбылыстарды табуға, байқауға
баулиды. Бұл мағынадағы ойындардың үйрету қасиеті бар. Ендігі бір жағынан, дидактикалық ойындарға тән
нәрсе ойнау. Оқушының назары біріншіден соған ауады, ал ойын барысында
ойынның білім беру мақсатының калай орындалатындығы байқалмай қалады.
Сондықтан, сабақтарда өтілетін ойындар оқушыларға жәй сабақ ретінде емес, жәй алданыш ретінде де емес, қызықты жұмыс ретінде беріледі.
Ойынды жүргізу үшін сынып командаларға бөлінеді. Команда қүрамын қалаулары
бойынша жасауға болар еді, дегенмен топ құрамы аралас және топтардың күштері тең болуы керек.
Ойынды
жүргізудегі мүғалімнің маңызды орынын атап өтейін.
Педагогикалық бірлестік жүзеге асқан жағдайда
жақсы нәтижеге жетуге болады. Ойынның идеясын,
көбіне, мұғалім ойлап табады. Дегенмен физика
пәніне ең жақсы ойынды ойлап табуды, класта немесе мектепте окушылар
арасында конкурс жүргізуге болады.
Оқушылардың ойынды ойлап-құрауы өте пайдалы, өйткені қандайда да бір
тақырыпқа ойын ойлап табу үшін, сол тақырыпты оқушы терең
білуі керек. Сондықтан, мұғалім, әсіресе осы жұмысты
орындаған оқушының еңбегін бағалау тиіс.
Қазіргі мұғалім әрбір сабаққа,
тақырыпқа және әр кластың өзіндік ерекшеліктеріне байланысты оқытудың әр түрлі
әдістері мен формаларын таңдай білуі қажет. Сонымен қатар оқушыларды өзіндік
жұмыска үйрету, олардың ізденісін ұйымдастыру және кейбір материалдарды кең
көлемде беріп, тәрбиелік мақсатқа жету үшін де оқьіту формаларын тандай білу
керек. Бір сабақтың өзінде қолданатын әдістерді кезектестіріп, оқушыларды
шаршатпай, материалды қызықты жеткізе білуді де ескерген жөн.
Осы мақсатта 7-сыныпта физикадан
«Зат құрылысы туралы алғашқы мағлұматтар» тарауы бойынша «Бақытты сәт» ойын
сабағын мысалға келтіріп өтейік.
Сабақтың негізгі мақсаты, зат құрылысы, молекула,
диффузиялық құбылыс, заттың үш күйі туралы ұғымды оқушыларға ойын элементтері
арқылы түсіндіру. Сынып окушылары екі топқа бөлініп жарыс ұйымдастырылды.